Przekładnie zębate BRc – co to takiego?

Urządzenia o napędzie mechanicznym są zwykle zasilane silnikami spalinowymi, elektrycznymi albo hydraulicznymi. Jednak moment obrotowy, jaki wytwarza silnik, nie zawsze odpowiada potrzebom konkretnego zastosowania. Dzięki wykorzystaniu specjalnego urządzenia zmieniającego charakterystykę ilości obrotów i oferowanego momentu można lepiej wykorzystać właściwości całego układu i uzyskać takie parametry, jakie są wymagane. W takiej właśnie roli są stosowane przekładnie. W przypadku przekładni zębatej BRc zmiana parametrów przekazywanego ruchu obrotowego jest realizowana za pomocą kół o odpowiednio dobranych średnicach i uzębieniu. Przekładnie BRc to bardzo specjalistyczne podzespoły wykorzystywane w różnego rodzaju dźwignicach, np. w suwnicach.

 

Zastosowanie i działanie przekładni BRc

Przekładnie BRc wykorzystuje się m.in. w mechanizmach podnoszenia dźwigów i suwnic. Przenoszą one moc z silnika elektrycznego, przekazywaną przez wałek wejściowy na wałek wyjściowy służący do poruszania osprzętu odpowiedzialnego za zwijanie i rozwijanie lin, a zatem podnoszenia i opuszczania ładunku. Przekładnia, dzięki dwustopniowej zmianie charakterystyki przekazywanego momentu obrotowego, dokonywanej za sprawą dwóch kół zębatych, napędza bęben linowy z wymaganą mocą i prędkością.

W przekładniach BRc zastosowano specjalne rozwiązanie polegające na wykorzystaniu kół zębatych z uzębieniem skośnym, zwanym też śrubowym. Dzięki temu konstrukcja przekładni może być bardziej kompaktowa, a podzespół jest lżejszy. Jest to możliwe, ponieważ zębatki z uzębieniem skośnym mają o wiele większą powierzchnię styku współpracujących ze sobą zębów niż zębatki proste. Dzięki temu koło o mniejszej szerokości jest w stanie przenieść dużo większą siłę, zachowując jednocześnie taką samą wytrzymałość.

 

Rodzaje przekładni BRc

Przekładnie BRc są dostępne w różnych typach dopasowanych do poszczególnych zastosowań i konstrukcji. Występują wersje o różnym położeniu wałków, a także rozmaitych średnicach kół oferujących wiele wariantów przełożeń. Do wyboru są także rodzaje przekładni BRc z wieloma rozstawami wałków wejściowego i wyjściowego.

Przekładnie BRc mają szczelne i stabilne obudowy z żeliwa, które pomagają w wygłuszaniu powstających przy pracy wibracji, a także oferują dobrą szczelności i odporność na warunki zewnętrzne.