Jak wybrac dobre hamulce szczękowe suwnicowe?

Suwnice to urządzenia, które pracują, przenosząc nierzadko bardzo znaczne ładunki, a w wielu przypadkach przemieszczają się nad halami produkcyjnymi czy miejscami, gdzie znajduje się rozmaite, często kosztowne maszyny i urządzenia oraz pracują ludzie. W związku z tym, wszystkie elementy odpowiedzialne za bezpieczeństwo muszą funkcjonować sprawnie i być regularnie sprawdzane i serwisowane przez osoby posiadające odpowiednie uprawnienia. Jednym z elementów, który jest szczególnie ważny w prawidłowym i bezpiecznym działaniu suwnicy, są hamulce do bębnów suwnicowych. Sprawdźmy, na jakiej zasadzie funkcjonują oraz przekonajmy się, jaka jest ich rola, a także, na co trzeba zwrócić uwagę przy ich doborze.

 

Hamulce do bębnów suwnicowych

Hamulce do bębnów suwnicowych są jedną z ważniejszych części urządzenia odpowiedzialnych za bezpieczeństwo. Służą blokowaniu rozwijania się liny nośnej, służącej do przemieszczania ładunków. Zaciskają się one na bębnie, uniemożliwiając jego obrót. Hamulce działają jako zabezpieczenie, a także ułatwiają utrzymanie podwieszonego ładunku na wybranej wysokości.

Ważną cechą hamulców suwnicowych jest to, że są one przez cały czas zaciśnięte, a ulegają odblokowaniu jedynie wtedy, gdy zachodzi potrzeba podniesienia lub opuszczenia ładunku. W takiej sytuacji zacisk szczęk hamulcowych jest likwidowany za pomocą urządzenia zwanego luzownikiem. Po wykonaniu operacji zwijania lub rozwijania liny luzownik przestaje działać, a szczęki na powrót ulegają zaciśnięciu.

Taka konstrukcja zapobiega możliwości nieoczekiwanego rozwinięcia się liny wskutek przerwy w zasilaniu.

Przy wyborze hamulców odpowiednich do konkretnego zastosowania należy się kierować rodzajem zamontowanego w suwnicy bębna linowego, a w szczególności jego typem i wymiarami. W suwnicach zwykle są stosowane hamulce szczękowe z luzownikami elektrohydraulicznymi lub elektromagnetyczne.

Podczas wybierania części do suwnic trzeba również pamiętać o tym, by miały one odpowiednie poświadczenie jakości oraz numer seryjny uwidoczniony na tabliczce znamionowej.