Elektrowyciągi PODEM – charakterystyka i zastosowanie

Podnoszenie i transport ładunków wymaga stosowania rozwiązań dopasowanych do różnej masy i charakterystyki przenoszonych przedmiotów. Niezależnie od budowy i konstrukcji dźwignicy, która obsługuje dane zastosowanie, mechanizm zwijający linę ma niezwykle podobny układ i budowę. W bardzo wielu urządzeniach mobilnych i stacjonarnych są wykorzystywane elektrowyciągi PODEM. Sprzęt tego typu cieszy się bardzo dobrą opinią wśród użytkowników i od wielu lat jest bardzo chętnie stosowany. Sprawdźmy, jakie są rodzaje elektrowyciągów PODEM i jak one funkcjonują.

 

Co to takiego elektrowyciąg?

Elektrowyciąg to urządzenie, które służy do przemieszczania ładunku w pionie lub w poziomie, za sprawą cięgna, które jest skracane, dzięki nawijaniu go na specjalny bęben.  Sprzęt tego rodzaju wykorzystuje napęd dostarczany przez silnik elektryczny albo motoreduktor. Elektrowyciągi wykorzystują cięgna różnego rodzaju. Niektóre z nich pozwalają na używanie łańcuchów, inne pracują przy pomocy liny. Konstrukcje korzystające z lin stalowych często są wykorzystywane do pracy z bardziej złożonymi systemami linowymi, korzystającymi z dużej liczby wielokrążków, kół linowych i specjalnych zbloczy. Wyciągi łańcuchowe  zwykle są zakończone hakami.

 

Gdzie stosuje się elektrowyciągi PODEM?

Elektrowyciągi PODEM mogą być używane w bardzo dużej ilości zastosowań. W zależności od swojej mocy i rozmiarów mogą być wykorzystywane jako elementy innych urządzeń do transportu ładunków. Używa się ich w mechanizmach podnoszenia suwnic, żurawi samojezdnych lub żurawi wieżowych. Mogą być również stosowane jako urządzenia do podnoszenia elementów na liniach produkcyjnych, w warsztatach mechanicznych lub stacjach obsługi pojazdów. Przydają się w różnego typu przedsiębiorstwach produkcyjnych oraz firmach remontowo budowlanych.

 

Rodzaj elektrowyciągów PODEM

Elektrowyciągi PODEM są produkowane w wersjach stacjonarnych i przejezdnych. Urządzenia pierwszego rodzaju są montowane nieruchomo, np. na wózkach suwnic. Dostępne są modele stacjonarne o udźwigu sięgającym nawet 50 ton. Wyciągi przejezdne mają specjalny system kółek, dzięki którym mogą się poruszać po specjalnie przystosowanych konstrukcjach stalowych dźwigarów. Sprzęt tego rodzaju jest w stanie obsługiwać ładunki o masie do 20 ton.